Wytrzymanie letnich upałów może być nie lada wyzwaniem. Wysoka temperatura, wilgotność i brak wiatru sprawiają, że czujesz się, jakbyś chodził w piekarniku. Ale nawet jeśli wiesz, że tak będzie, upał i tak potrafi Cię dopaść. A jaki jest najszybszy sposób odczuwania skutków upałów? Zasadniczo przez skórę. Drapanie, pocenie się i uczucie lepkości to tylko niektóre ze sposobów, w jakie Twoje ciało stara się zapobiec przegrzaniu – dlatego właśnie tak wiele osób ma opuchnięte ręce i nogi w miesiącach letnich. Ale chociaż dyskomfort jest czymś naturalnym, istnieją sposoby, aby go złagodzić o każdej porze roku.
Co powoduje opuchliznę rąk i nóg?
Wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się prawdopodobieństwo, że skóra stanie się wilgotna. Dzieje się tak dlatego, że gdy ciało jest zbyt gorące, wytwarza więcej potu, aby się ochłodzić. Wilgoć ta może gromadzić się pod skórą lub być wypłukiwana przez wiatr. Zbyt wilgotna i ciepła skóra może powodować obrzęki na rękach i nogach, takie jak egzema czy czyraki. A gdy wilgotność powietrza jest wysoka, może to powodować takie same objawy także w innych częściach ciała. Do innych przyczyn obrzęków w lecie należą: Leki – niektóre leki, takie jak leki moczopędne i leki na ciśnienie krwi, mogą powodować nadmierne nawilżenie skóry, co może prowadzić do obrzęków.
Sposoby na zmniejszenie opuchlizny
Na szczęście istnieje kilka sposobów na zmniejszenie opuchlizny i uchronienie skóry przed nadmierną reakcją na upał. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest picie odpowiedniej ilości wody. Woda jest bowiem kluczowym składnikiem zapewniającym nawilżenie skóry. Ale oprócz tego możesz wypróbować następujące sposoby: – Noś luźne ubrania – to najbardziej oczywista wskazówka. Zbyt ciasne ubrania nie tylko powodują dyskomfort, ale także ograniczają ruchy. – Używaj nawilżacza powietrza – to świetny sposób na złagodzenie objawów dusznego pokoju, a także wilgotnych warunków w pracy lub szkole. Najlepsze nawilżacze mają wbudowaną cyfrową regulację temperatury; w ten sposób można dostosować wilgotność do własnych upodobań. – Zmiana diety – dieta zawierająca zbyt wiele słonych pokarmów może zwiększyć ryzyko wystąpienia swędzącej wysypki lub egzemy. To samo dotyczy pikantnych potraw, które mogą nasilać obrzęki.
Jak leczyć opuchnięte ręce i nogi?
Najlepszym sposobem na leczenie opuchniętych rąk i nóg jest zapobieganie im w pierwszej kolejności. Dlatego pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i noszeniu lekkich ubrań, gdy przebywasz na zewnątrz. Jeśli nadal czujesz się niekomfortowo, oto kilka domowych sposobów, które możesz wypróbować: – Przykładanie chłodnych okładów – to świetny sposób na zmniejszenie obrzęku i złagodzenie podrażnień skóry. Upewnij się, że używasz czystej, chłodnej wody. – Wypij filiżankę herbaty imbirowej – udowodniono, że zmniejsza ona stan zapalny w organizmie. Jest to świetny sposób na złagodzenie bólu i wspomożenie gojenia się skóry. – Zastosuj żel aloesowy – Aloes jest doskonałym środkiem na wszystko, od drobnych oparzeń po poważne choroby skóry, takie jak egzema. Ma on także właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w złagodzeniu bólu i obrzęku spowodowanego przez którąkolwiek z tych chorób.
Porady, jak się nie wychłodzić w upale
– Unikaj pikantnych potraw – pikantne potrawy mogą powodować wzrost ciśnienia krwi, co z kolei może zaczerwienić skórę i spowodować jej opuchnięcie. Najlepiej zrezygnować z tych produktów w swojej diecie. – Pij wodę – dbanie o nawodnienie organizmu to świetny sposób na zachowanie zimnej krwi. Jest to także świetny sposób na zapobieganie swędzącej wysypce lub egzemie, ponieważ zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry. – Noś luźne ubrania – to znów najbardziej oczywista wskazówka. Zbyt ciasne ubrania nie tylko zwiększają dyskomfort, ale także ograniczają ruchy.
Letnie dni często bywają gorące i wilgotne, a to może powodować nadmierną wilgotność i opuchliznę skóry. Picie dużej ilości wody i noszenie luźnej odzieży może pomóc w zapobieganiu temu zjawisku. Jeśli jednak Twoje ręce i nogi są szczególnie opuchnięte, możesz wypróbować poniższe środki zaradcze, które pomogą złagodzić ból.