Wskaźnik jakości powietrza: Co trzeba wiedzieć o rodzajach zanieczyszczeń powietrza i jak unikać zagrożeń dla zdrowia

Powietrze, którym oddychasz może wahać się od świeżego i czystego na jednym końcu do rangi i brudny na drugim. Z punktu widzenia zdrowia, cząstki w powietrzu – szczególnie dwutlenek azotu i cząstki stałe – mogą mieć negatywne skutki lub mogą mieć pozytywne skutki w zależności od tego, gdzie mieszkasz i jakie rodzaje działalności lubisz. Na przykład, jeśli mieszkasz w mieście z dużym ruchem lub smogiem przez cały dzień, to może być zła wiadomość. Ale jeśli spędzasz czas na świeżym powietrzu uprawiając sport lub spacerując z psem, prawdopodobnie nie będzie to problemem.

Co to jest zanieczyszczenie powietrza?

Zanieczyszczenie powietrza to tworzenie cząsteczek i innych związków chemicznych z gazów i innych cząsteczek w powietrzu. Dokładniej rzecz ujmując, są to imesy: Clean Air Act cząstki stałe i tlenki azotu. Proste. Particulate Matter – zwany również PM 2.5 i PM 1.5 – to rozmiar, liczba i skład cząstek w powietrzu. Podczas gdy EPA ustanowiła wytyczne dotyczące tego, ile z tego jest bezpieczne, co jest uważane za „dopuszczalne” i „nie szkodliwe” będzie się różnić od miejsca do miejsca. Particulate Matter jest produkowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz samochodu, i jest odpowiedzialny za około 70% wszystkich chorób układu krążenia. Tlenki azotu – NO jest bezbarwnym, bezwonnym i bardzo małym zanieczyszczeniem powietrza. Jego głównym źródłem są spaliny samochodowe, ale powstaje on również w wyniku działania kominów elektrowni i innych procesów przemysłowych.

Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na środowisko?

Środowisko, w którym żyjemy i pracujemy zmienia się. Wraz z rozwojem motoryzacji, miasta stały się większe i bardziej zagęszczone, a ilość terenów zielonych zmniejszyła się. W rezultacie wzrosła liczba obszarów niebieskich i zielonych. Zwiększona urbanizacja i rozwój doprowadziły również do zniszczenia tysięcy akrów lasów i ochrony mniej widocznych drzew. Oprócz tych zmian wzrosła intensywność niektórych aktywności rekreacyjnych. Na przykład wzrosła liczba osób jeżdżących na koniach i innych pojazdach konnych, a ta grupa jeźdźców jest często nadreprezentowana w środowiskowych tranzytach zdrowotnych rozwijających się miast.

Rodzaje zanieczyszczeń powietrza i ich skutki

Pył zawieszony (Particulate Matter): Ten rodzaj zanieczyszczenia powietrza składa się z mniejszych cząstek. Do najbardziej powszechnych należą PM 0,2 – PM 0,5, które odpowiadają za około 90% wszystkich cząstek stałych w powietrzu. PM 2,5: Jest to frakcja PM, która ma średnicę od 2,5 do 10 mikronów. PM 1.5: Jest to frakcja PM, która jest między 1.5 a 3 mikronami w średnicy. Zagrożenia dla zdrowia związane z zanieczyszczeniem powietrza Najbardziej bezpośrednim skutkiem zanieczyszczenia powietrza jest wzrost ilości flegmy w drogach oddechowych. Flegma ta nazywana jest śluzem, ponieważ jest biała, krucha i lepka. Podczas gdy zanieczyszczenie powietrza jest szkodliwe samo w sobie, może również powodować choroby. Na przykład, osoby z chorobami serca lub wysokim ciśnieniem krwi są narażone na ryzyko ataku serca lub udaru z powodu zwiększonego przepływu krwi spowodowanego przez stan zapalny związany z zanieczyszczeniem powietrza.

Sposoby ochrony zdrowia przed zanieczyszczeniem powietrza

Zanieczyszczenie powietrza może być zmniejszone przez kilka praktyk. Pierwszą z nich jest używanie czystych i wydajnych samochodów. Po drugie, zostań w środku, kiedy możesz i noś maskę, kiedy nie możesz. Pył zawieszony jest drażniący dla oczu i nosa, może powodować zawroty głowy, a nawet udar. Po trzecie, używaj krokomierza do śledzenia swoich kroków i podróży samochodem, aby pomóc Ci zaangażować się w otoczenie i zmniejszyć emisję spalin. Wreszcie, nie zapomnij wymienić oleju w filtrze samochodowym co miesiąc! Olej bardzo się brudzi i jest głównym źródłem zanieczyszczeń.

Opublikowano w Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *