Fotelik samochodowy dla dziecka – jaki wybrać?

Jaki fotelik samochodowy dla dziecka?

 

Foteliki samochodowe są zazwyczaj jedną z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o zakup sprzętu dla dziecka. W gąszczu ofert trudno jest się jednak zdecydować i podjąć ostateczną decyzję. Fotelik samochodowy powinien spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa i zapewniać małemu pasażerowi komfortową podróż. Oto poradnik, który pomoże Ci podjąć decyzję, jaki fotelik wybrać.

Podział fotelików na kategorie wagowe:

Fotelik samochodowy dla noworodka

 

Fotelik samochodowy z grupy 0+ z wkładką dla noworodków.  Przeznaczony jest dla dzieci od 0 do 13 kg. Idealnie nadaje się do podróżowania z dzieckiem w pierwszych miesiącach życia. Dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy, co gwarantuje najwyższe bezpieczeństwo w razie kolizji. Montaż na bazie za pomocą łączników ISOFIX lub za pomocą standardowego 3-punktowego pasa trwa zaledwie 30 sekund.

Fotelik samochodowy dla dwulatka

Ogólnie rzecz biorąc, fotelik samochodowy dla dziecka będzie służył do czasu, aż z niego wyrośnie (w zależności od wzrostu lub wagi). Przeciętny dwulatek waży około 10-15 kg. Najlepszym fotelikiem samochodowym dla dziecka w tym wieku będzie model, który mieści się w tych przedziałach wagowych: 0-18, 0-25, 9-18, 9-25. Dzieci w tym wieku powinny jeszcze podróżować tyłem do kierunku jazdy (RWF). Warto z tego skorzystać, gdyż zapewnia to wyższy poziom bezpieczeństwa dziecka. Fotelik samochodowy dla malucha powinien mieć regulowany kąt nachylenia oparcia, wysokość wewnętrznych pasów bezpieczeństwa oraz zagłówka. Większość fotelików w powyższych kategoriach wagowych można wybrać wraz z obrotową bazą, co ułatwia wkładanie dziecka do środka.

Foteliki dziecięce są podzielone na grupy, w zależności od wieku i wagi dziecka. Większość czterolatków podróżuje w tym samym modelu co dwulatek. Jeśli Twoje dziecko wyrosło z fotelików o wadze do 18 lub 25 kg, możesz rozważyć fotelik 0-36, foteliki dla trzylatka w kategorii 9-36 lub foteliki w kategorii 15-36. Dzieci czteroletnie mogą zacząć podróżować przodem do kierunku jazdy. Podczas kolizji lub gwałtownego hamowania czterolatek będzie mniej narażony na trwałe uszkodzenia niż dwulatek. Warto jednak wybrać model wyposażony w X-Pad i SecureGuard.

Fotelik samochodowy dla sześciolatka

Dobry fotelik dla sześciolatka to taki model, który umożliwia podróżowanie przodem do kierunku jazdy i można go zamontować za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa, lub systemy ISOFIX. Fotelik samochodowy dla sześciolatka to ostatni model, który powinieneś kupić. Regulowany zagłówek i pasy bezpieczeństwa dostosowują się do wzrostu dziecka. Zintegrowana ochrona boczna zapewnia bezpieczeństwo dziecka w przypadku zderzenia bocznego. Z powodzeniem wystarczy on do 12 roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu. Najlepsza kategoria wagowa dla sześciolatka to 9-36 lub 15-36.

Najważniejsze cechy fotelików samochodowych

Bezpieczeństwo

Najważniejszym wyznacznikiem tego, jak fotelik samochodowy ochroni nasze dziecko w niebezpiecznej sytuacji na drodze, jest wynik prestiżowych testów bezpieczeństwa. Do najpopularniejszych testów zderzeniowych sprawdzających foteliki samochodowe należą niemiecki ADAC oraz szwedzki Test Plus. Im lepszy wynik w tych testach, tym wyższy poziom bezpieczeństwa podczas podróży. Tego czynnika nie można lekceważyć. Jest on bardzo miarodajny i rzetelny, warto więc mu zaufać i kierować się tymi wynikami podczas wyboru fotelika.

Komfort użytkowania

Upewnij się, że Twoje dziecko może wygodnie podróżować w swoim foteliku samochodowym. Tapicerka, profil fotelika i możliwość regulacji kąta oparcia są bardzo ważnymi czynnikami przy wyborze fotelika samochodowego. Niemowlęta powinny zawsze podróżować w pozycji leżącej. Dzieci, które potrafią samodzielnie siedzieć, mogą podróżować w pozycji półleżącej lub siedzącej, w zależności od ich wieku i wielkości.

Rosnący razem z dzieckiem

Regulowany na wysokość i szerokość zagłówek oraz łatwe w obsłudze regulatory pasów to tylko dwie z cech, które sprawiają, że fotelik ten jest idealnym wyborem dla Twojego dziecka.

Sprawdzony producent

Przy zakupie produktu ogromne znaczenie ma jego producent. Marki, które od dziesięcioleci specjalizują się w produkcji fotelików samochodowych, zdobyły zaufanie wielu rodziców. Ich produkty można określić jako bezpieczne, łatwe w obsłudze, odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury.

Zagłówek w kształcie litery V

Zagłówek to najważniejszy z najstarszych elementów fotelika samochodowego. Jego rola polega przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu dziecku. Zagłówek wykonany jest z pianki o wysokiej chłonności, dzięki czemu nie ma ryzyka skaleczenia dziecka przez twardą, plastikową część fotelika. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości tapicerki z pluszowych tkanin lub pianki memory , zapewniamy, że Twoje dziecko zawsze będzie czuło się komfortowo i bezpiecznie podczas podróży. Zagłówek o tym kształcie jest najbardziej popularny i najlepiej wybierany. Chroni on głowę, szyję i kark pasażera podczas wszystkich ruchów samochodu. Podczas zderzenia lub gwałtownego hamowania pochłania nadmiar energii kinetycznej zanim zdąży ona dotrzeć do dziecka.

Dopasowany do samochodu

Fotelik powinien być dopasowany do wielkości i kształtu pojazdu, w którym będzie zamontowany.

Funkcjonalność

Łatwy w użyciu. Regulacja wysokości szelek bezpieczeństwa, Łatwa regulacja kąta nachylenia oparcia nawet gdy dziecko jest w foteliku, Bezpieczne mocowanie fotelika samochodowego za pomocą standardowego systemu ISOFIT. Najważniejszą funkcją w foteliku samochodowym jest zagłówek. Jego napięcie i kąt nachylenia powinien łatwo się zmieniać. Najlepiej, jeśli dokręcanie odbywa się płynnie i stopniowo. Zagłówek powinien przesuwać się w górę i w dół jednym ruchem ręki. Również kąt nachylenia oparcia powinien zmieniać się płynnie jedną ręką, gdy dziecko znajduje się w foteliku. Niestety nie wszystkie foteliki dostępne na rynku cieszą się intuicyjną obsługą tych funkcji.

Pasy bezpieczeństwa

Szelki 5-punktowe są najbardziej odpowiednie dla dzieci od urodzenia do 6 roku życia. Wyposażona jest w dodatkowe zabezpieczenie w postaci poduszki przeciwuderzeniowej zamontowanej na klamrze – chroniącej brzuch dziecka. Aby prawidłowo używać szelek bezpieczeństwa, ważne jest, aby były one we właściwej pozycji i nie były zbyt luźne. Musi być założona powyżej miednicy, gdyż w ten sposób ochroni najbardziej narażone miejsca, takie jak szyja czy głowa.

RWF

Pozycja dziecka w foteliku i kierunek jazdy są kluczowymi czynnikami bezpieczeństwa na drodze. Z przeprowadzonych badań i testów zderzeniowych wynika, że dzieci powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy aż do ukończenia 4 roku życia. Wynika to z faktu, że podróżowanie tyłem do kierunku jazdy zapewnia dodatkową ochronę głowy, szyi i kręgosłupa podczas kolizji oraz ogranicza nacisk na te wrażliwe części ciała. Dlatego też w Polsce i Europie zaleca się, aby dzieci o wadze do 15 kg (12 miesięcy) podróżowały tyłem do kierunku jazdy, ale w rzeczywistości ten rodzaj ochrony powinien być zapewniony wszystkim dzieciom, które mają mniej niż 105 cm (4 lata) i ważą mniej niż 22 kg.

Foteliki obrotowe

Obrót o 360 stopni pozwala na podróżowanie tyłem lub przodem do kierunku jazdy i umożliwia umieszczenie dziecka w kierunku drzwi lub w środku samochodu. Łatwość obracania fotelika samochodowego jest wielkim udogodnieniem.

System Isofix

Popularny Isofix ma wiele zalet, dlatego jeśli tylko samochód posiada specjalne punkty mocowania, warto wybrać fotelik z Isofix. W samochodzie, pomiędzy siedzeniem a oparciem tylnej kanapy powinny znajdować się zaślepki, pod którymi można znaleźć złącza ISOFIX. Jeśli są one obecne w Twoim samochodzie, powinieneś również rozważyć zakup fotelika samochodowego z systemem Isofix. W ten sposób instalacja fotelika będzie perfekcyjna i bezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *