Filtry do wody – czy ma sens w oczyszczaczu powietrza?

Filtry powietrza są niezbędne w każdym gospodarstwie domowym, w którym występują problemy z jakością powietrza w pomieszczeniach. Chociaż do produkcji filtrów powietrza używa się zarówno materiałów organicznych, jak i nieorganicznych, efekt końcowy jest taki sam; filtr powietrza, który został zaprojektowany w celu usunięcia określonych cząsteczek ze środowiska wewnętrznego. Podczas gdy naturalne materiały, takie jak piasek, trociny i węgiel aktywny są powszechnie uznawane za zdolność do usuwania zanieczyszczeń takich jak pyłki, pleśń, wirusy i bakterie, filtry syntetyczne stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich przystępną cenę, wydajność (nie zatykają się tak łatwo jak włókna naturalne) i skuteczność. W rzeczywistości, według badań opublikowanych w „Environmental Science & Technology” w 2012 roku, filtry syntetyczne okazały się 100 razy bardziej skuteczne w usuwaniu małych cząstek niż włókna naturalne.

Z czego wykonane są filtry powietrza?

Filtry powietrza są wykonane z wielu różnych rodzajów materiałów, które zostały specjalnie zaprojektowane do usuwania cząstek lub mgieł ze środowiska wewnętrznego. Rodzaj materiału zastosowanego w filtrze powietrza może wpłynąć na skuteczność usuwania zanieczyszczeń z powietrza oraz na korzyści zdrowotne związane z jego stosowaniem. Niezależnie od tego, czy wybierzesz typ nylonowy, czy typ z włókna, każdy typ filtra ma swój własny zestaw korzyści i wad.

Rodzaj materiału filtracyjnego – Zalety i wady każdego rodzaju materiału filtracyjnego

Materiały naturalne – Materiały naturalne mają wiele zalet, takich jak łatwość czyszczenia, taniość i dostępność. Jednak mają one również tendencję do wytwarzania bardzo gęstego i ciężkiego strumienia powietrza. Z drugiej strony, materiały naturalne nie są zbyt skuteczne w usuwaniu lotnych związków organicznych (VOC), takich jak benzen i toluen, które znajdują się w wielu produktach domowych, takich jak farby, lakiery i płyny czyszczące zawierające rozpuszczalniki.

Materiały sztuczne – Materiały sztuczne są produkowane, oczyszczane i testowane zgodnie z najwyższymi możliwymi standardami, dlatego uznano je za najbardziej skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń takich jak formaldehyd, aceton, bakterie utleniające formaldehyd, benzen, toluen, pleśnie i inne substancje chemiczne powszechnie występujące w powietrzu wewnątrz pomieszczeń.

Jakie korzyści płyną ze stosowania filtrów powietrza?

Jedną z głównych korzyści wynikających ze stosowania filtrów powietrza jest poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach. Filtry powietrza usuwają szkodliwe zanieczyszczenia powietrza, takie jak pleśń, bakterie i pyłki, które występują w dużym stężeniu w domach o złej jakości powietrza wewnętrznego. Korzyści obejmują:

 • Zmniejszenie alergii
 • Zmniejszenie wskaźników astmy
 • Utrzymanie wysokiej jakości powietrza w pomieszczeniach
 • Poprawa funkcji płuc – Zapobieganie chorobom serca
 • Poprawa funkcji poznawczych
 • Zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka
 • Poprawa szybkości oddychania
 • Zmniejszenie śladu węglowego
 • Znikomy wpływ na środowisko
 • Zmniejszenie kosztów energii
 • Ochrona zdrowia
 • Ochrona środowiska
 • Kontrola bakterii lekoopornych
 • Zapobieganie i kontrola kosztownych rachunków medycznych
 • Poprawa produktywności w miejscu pracy

Definiowanie zanieczyszczenia powietrza

Zanieczyszczenie powietrza jest nazwą producenta dla różnych zanieczyszczeń w powietrzu. Zanieczyszczenia te mogą pochodzić z wielu źródeł, w tym emisji komunikacyjnych, emisji energetycznych, emisji chemicznych i innych. Niektóre przykłady zanieczyszczeń powietrza to drobny pył zawieszony (pył o wielkości mniejszej niż 10 razy szerokość ludzkiego włosa), tlenek węgla, ozon, dwutlenek azotu, węglowodory oraz inne gazy i substancje chemiczne.

Korzyści zdrowotne wynikające z filtracji powietrza w pomieszczeniach

Jednym z najbardziej obiecujących twierdzeń dotyczących korzyści płynących z zastosowania filtrów powietrza jest redukcja chorób układu oddechowego, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (COPD) i zapalenie płuc. Badania sugerują, że stosowanie oczyszczacza powietrza może zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych chorób nawet o 50%. W niektórych przypadkach ciężki atak astmy może być wywołany przez brak tlenu. Używanie oczyszczacza powietrza może pomóc w zapobieganiu potencjalnie zagrażającej życiu sytuacji poprzez zapewnienie większego przepływu powietrza, pomagając w usuwaniu zanieczyszczeń, które w przeciwnym razie mogą powodować trudności w oddychaniu.

Oczyszczacz powietrza a standardowy oczyszczacz domowy

Istnieje wiele nieporozumień dotyczących różnic pomiędzy oczyszczaczem powietrza a standardowym domowym oczyszczaczem powietrza. Główna różnica polega na tym, że w standardowym oczyszczaczu powietrza powietrze jest wciągane tylko przez pomieszczenie, natomiast w oczyszczaczu powietrza, który wykorzystuje pnącza na podczerwień, powietrze jest wciągane przez pomieszczenie, powietrze w pomieszczeniu, a następnie zamkniętą przestrzeń, w której występują problemy z jakością powietrza w pomieszczeniach. Ważne jest, aby zrozumieć, że w obu typach oczyszczaczy powietrza, powietrze jest zasysane przez pomieszczenie przez jeden wlot powietrza (często przez drzwi).

Wybór odpowiedniego filtra powietrza dla Twojego domu

Wybór odpowiedniego filtra powietrza dla Twojego domu może być trudnym zadaniem. Istnieje wiele różnych typów filtrów powietrza i ważne jest, aby wybrać ten właściwy dla swojego domu. Typ filtra, który wybierzesz, określi jak skuteczny będzie w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza w twoim domu.

Typ 1 – Jest to najczęstszy typ filtra powietrza i jest używany do filtracji powietrza w jednej strefie. Ten typ filtra jest łatwy w instalacji, łatwy do czyszczenia, niedrogi i skuteczny w usuwaniu małych cząstek, takich jak kurz i brud.

Typ 2 – Jest to najdroższy typ filtra powietrza, ale jest również najlepszy w usuwaniu większych cząstek, takich jak dym, sadza i opary. Ten typ filtra jest często stosowany w oczyszczaczach HEPA (high efficiency particulate air), aby zapewnić całkowite usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, w tym kurzu, pyłków i innych alergenów.

Typ 3 – Jest to najtańszy filtr powietrza, ale również najskuteczniejszy w usuwaniu gazów i cieczy. Ten typ filtra pasuje do najmniejszych domów i jest często stosowany w oczyszczaczach powietrza na zewnątrz, aby zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza pochodzące z palenia, gotowania i działalności przemysłowej.

Czyszczenie oczyszczacza powietrza – czy jest konieczne?

Jedną z rzeczy, o które ludzie często się martwią, jeśli chodzi o czyszczenie oczyszczacza powietrza, jest czyszczenie wirnika. Czyszczenie wirnika oczyszczacza powietrza można wykonać na kilka sposobów. Najczęstszą metodą jest wymiana całej jednostki co dwa do trzech lat. Powodem tego harmonogramu jest zmniejszenie szans na nagromadzenie się kamienia i brudu wewnątrz silnika. Jeśli silnik nie jest traktowany regularnie, spowoduje to problemy, takie jak zużycie silnika, zwiększony hałas silnika i zmniejszenie przepływu powietrza. Innym powodem czyszczenia wirnika oczyszczacza powietrza jest usunięcie nagromadzonego brudu i kurzu. Można to zrobić, przesuwając małą szczotkę lub miękką szczoteczkę do zębów wzdłuż rurki wlotu powietrza.

Jakość powietrza w pomieszczeniach może być bardzo szkodliwa dla Twojego zdrowia. Może zawierać wiele bakterii, wirusów i innych szkodliwych substancji i powodować pewne choroby, takie jak alergie, zapalenie dróg oddechowych, choroby płuc, a nawet raka. Istnieje wiele różnych sposobów na czyszczenie oczyszczacza powietrza, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia go przez zanieczyszczenia biologiczne, chemiczne i inne znajdujące się w powietrzu. Najskuteczniejszym sposobem czyszczenia oczyszczacza powietrza jest zastosowanie filtra powietrza.

Opublikowano w Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *